Bayramlar Allah’a daha yakınlaşma zamanı olarak değerlendirmeliyiz.

Bayramlar Allah’a daha yakınlaşma zamanı olarak değerlendirmeliyiz.

Ak parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya Kurban Bayramı nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında şunları söyledi.

“ Manevi atmosferiyle, sahip olduğumuz değerleri ve kardeşliğimizi güçlendiren bir Kurban Bayramına daha milletçe huzur içerisinde erişmenin mutluluk ve heyecanı yaşıyoruz. Rabbimden kendisi için kesilecek kurbanların makbul olmasını temenni ediyorum.

Bilindiği gibi bayram, sevinç ve neşe günü demektir. Öteden beri her milletin birçok millî günleri, târihî hâtıralarını canlandıran bayramları bulunmaktadır Kurban Bayramı da;  İbrahim Peygamberin aziz bir hâtırası olarak gönüllerimizi Allah için fedakârlık duygusunun tefekküründe derinleştirmektedir. Zira bizleri yoktan var edip sayısız nimetleriyle donatan Cenâb-ı Hakk’a muhabbet, hiçbir fedakârlıktan kaçınmamayı gerektirir. Unutmamak gerekir ki Allah’ın mülkünde yaşayan kulun, Allah’ın emaneti olan malından, canından, velhâsıl bütün imkânlarından Allah için fedakârlıkta bulunması, Allah’a bir ikram değil, Allah’ın ona bir ikramıdır.

Fedakârlık ve merhamet taliminin yapıldığı bir mevsim olan kurban bayramı, gönül deryamızda Hz. İbrahim aleyhisselâm’ın Hakk’a teslimiyet hissiyatını dalgalandıran bir rahmet esintisidir. Bu esinti, biz müminleri derin bir gönül muhasebesine götürmelidir. Emanetçi hükmünde bulunduğumuzu hiçbir zaman hatırımızdan çıkarmamalıyız.

Bizler, Kurban bayramı günlerini Cenab-ı Allah’a daha fazla yakınlaşma zaman dilimleri olarak değerlendirmeliyiz. Bu yakınlığı, anne ve babalarımızı ihmal etmeden, konu komşuyu gözeterek, ahde vefayı unutmadan, sorumluluk sahibi olduğumuz insanlara karşı hak ve adaletten ayrılmadan yerine getirmeliyiz. Müslüman olarak Allah’a olduğu kadar insanlığa hatta tüm mevcudata ve nebatata karşı da büyük sorumluluklarımızın olduğunu unutmamalıyız. İşte Kurban Bayramı da, bu sorumluluklarımızı hatırlama ve aynı zamanda da yerine getirme günleridir.

Ayrıca bayramlar; kucaklaşma, kavuşma, anlaşma ve paylaşma demektir. Paylaşmanın, gönül almanın ve yardımlaşmanın en üst seviyeye çıktığı bu günler, dargınlıkların bitirilmesi, kırgınlıkların giderilmesi, küslük ve kavgaların sonlandırılması, hoşgörülü, anlayışlı olmayı ve bağışlamayı gerektiren ulvi zaman dilimleridir.

Yakın coğrafyamızda kan akarken, zulüm kol gezerken, yoksulluk en ağır şekilde hükmünü sürerken; Kurban Bayramının gönülleri yumuşatması, insanlığa vicdanı ve merhameti hatırlatması en büyük arzumuzdur.

Bu duygu ve düşüncelerle, vatanın selameti için canını vermiş şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Tüm vatandaşlarımızın ve İslam âleminin ve özellikle Mardinli hemşehrilerimin Kurban Bayramı´nı tebrik ediyor, Hac farizası için kutsal topraklarda bulunan tüm kardeşlerimizin ibadetlerinin Cenab-ı Allah nezdinde kabul ve makbul olmasını temenni ediyorum.”

Paylaş